Az anyatej a legideálisabb és legteljesebb táplálék a kisbaba számára. Minden szükséges anyagot megfelelő arányban tartalmaz, és legalább hat hónapos korig kielégíti a kicsi táplálékszükségletét.
• Az anyatej antitesteket tartalmaz. Ezek segítenek megvédeni a kisbabát a fertőzésektől, pl. a köhögéstől, a megfázástól, a kanyarótól, a mumpsztól, a bárányhimlőtől.
• A kutatások kimutatták, hogy az anyatejjel táplált csecsemők egészségesebbek, kevesebb gyomor-bélrendszeri, légzőszervi megbetegedéstől és középfülfertőzéstől szenvednek.
• Az anyatej könnyen emészthető. Az anyatejjel táplált kisbabának ritkábban van székrekedése és pelenka okozta bőrgyulladása.
• Az anyatej védhet az allergiás megbetegedések, pl. az asztma és az ekcéma kialakulása ellen.
• Az anyatej hőmérséklete megfelelő, mivel közvetlenül kerül az anya emlőjéből a babába. Nem kell mással keverni, és nem kerül semmibe.
• Mennyisége a kisbaba igényei szerint változik a nap folyamán.
• A szoptatás során anya és gyermeke különleges közelségbe kerül egymáshoz.
• Ha ökológiai oldalról nézzük, nincs pazarlás vagy energiaveszteség, mint mesterséges táplálásnál.
• A szoptatás elősegíti a méh gyorsabb összehúzódását, eredeti méretének visszanyerését.
• A terhesség során kialakult zsírfelesleg felhasználódik az anyatej termeléséhez.
• Néhány tanulmány szerint a szoptatás később csökkentheti a mellrák kialakulásának esélyét.
• Feltehetően az állkapocs izmainak erősebb igénybevétele miatt a szoptatott csecsemők fogai jobban fejlődnek.
Hogyan történik a tejelválasztás?
Mindkét mell 20 részre vagy lebenyre tagolódik, amelyek a tejtermelő mirigyek kötegeit tartalmazzák. Működésüket hormonok serkentik, a tej pedig parányi csatornákon jut el a mellbimbóhoz. A tejet főleg a bimbóudvar vezetékei raktározzák. Ez a terület a mellbimbó körüli sötét területnek felel meg.
A kisbaba szopáskor a bimbót és a bimbóudvart egyaránt a szájába veszi. Ilyenkor a tej a vezetékekből a bimbón keresztül folyik ki. Az emlők kiválasztotta első tej a colostrum, amely kb. három napig termelődik.
A colostrum, más néven előtej a kisbaba számára nagyon értékes, mert sok fehérjét és antitestet tartalmaz. Ezek az anyai antitestek védik az újszülöttet, és erős immunrendszert fejlesztenek ki. A colostrum emellett székletlazítóként is hat, és segít a meconium kiürítésében. Meconiumnak, vagy magzatszuroknak nevezzük az újszülött első sötétzöld székletét.
A colostrumot fokozatosan kékesfehér színű érett tej termelése váltja fel. Ennek első része a vízszerű előtej. A szoptatás folytatásával a hormonális stimuláció hatására a mirigyek utótejet választanak ki. Az édesanyák ilyenkor bizsergő érzésről számolnak be, amelyet az emlőben éreznek. Ez normális jelenség.
A szoptatás megkezdése
Problémamentes esetben szorgalmazni fogják, hogy a kisbaba a megszületés után hamarosan mellre kerüljön. Sok kisbaba különösen éber ilyenkor, és rögtön szopni kezd. Ha mégsem így történik, nem kell aggódni. Ez lehet aluszékonyság következménye, különösen ha az anya fájdalomcsillapítókat kapott.
Helyezze magát kényelembe
A szoptatás megkezdése előtt győződjön meg arról, hogy a legkényelmesebb helyzetben van-e. Gátmetszés után kényelmesebb lehet párnán vagy gumigyűrűn ülni. Székben ülve tegye fel a lábát, a hátát és a karját támassza meg párnával! Császármetszés után jobban esik a fekvés. Ilyenkor a kisbabát a karja alá teheti, a fejét pedig a kezében tarthatja. Mindenkinek egyénileg kell kitapasztalnia, hogy számára melyik a legjobb testhelyzet.
A baba elhelyezése
A kisbaba helyes szoptatási helyzete fontos a sikeres szoptatáshoz. A gyermekápolónő segít a megfelelő technika elsajátításában. Az a kisbaba, akit nem megfelelően helyeznek mellre, harapja az emlőbimbót, hogy tejhez jusson. Ez a bimbó érzékenységéhez és a fájdalom miatt elégtelen tejelválasztáshoz vezethet. A helyesen szoptatott baba szájába veszi az emlőbimbót és a bimbóudvart is.
A legtöbb kisbabának meg kell tanulnia, hogyan férhet hozzá az emlőhöz, de egy kis türelemmel és kitartással babája gyorsan mestere lesz ennek a tevékenységnek. Az első időszakban lehet, hogy egyszerűbbnek találja, ha a babát párnával támasztja meg. Nem szükséges ujjal eltartani az emlőt a szoptatás alatt. A kisbabák az evéssel egy időben az orrukon tudnak lélegezni.
Az etetés gyakorisága
Manapság azt tanácsolják az anyáknak, hogy akkor szoptassanak, amikor a csecsemő azt igényli. Ez azt jelenti, hogy akkor etessék meg a kisbabát, amikor az éhesnek tűnik, vagy amikor az emlő feszül a tejtől. Az első két-három hétben a baba igényelheti a kétóránkénti szoptatást. Később kialakul egy szoptatási rend, hosszabb etetési szünetekkel.
A kisebb babák néha hajlamosak arra, hogy amikor álmosak, több órán keresztül ne egyenek. Öt óránál hosszabb ideig nem szabad újszülöttet evés nélkül hagyni!
Az etetések időtartama
Nem kell a baba etetését beütemezni. A felnőttekhez hasonlóan a kisbabák is különböző mennyiségű táplálékot esznek a nap különböző szakaszaiban. Az etetés kezdetekor a baba az alacsony kalóriaértékű előtejet szopja, ami csökkenti a szomjúságérzetet.
Mivel ez a tej áttetsző, az anyák gyakran úgy vélik, hogy vizes a tejük, és emiatt esetleg abba is hagyják a szoptatást. A szoptatás folytatásával azonban ez a tej nagy kalóriatartalmú, érett tejjé alakul át, ami kielégíti a baba éhségét és biztosítja a növekedést és a fejlődést.
Éppen ezért fontos, hogy a baba teljesen kiürítse az emlőt. Ezt úgy lehet felismerni, hogy a baba játszani kezd vele vagy kiköpi a bimbót. Ilyenkor meg lehet kínálni a másik emlővel.
Ha úgy tűnik hogy a kisbaba már nem szeretne több tejet, következő etetéskor a másik emlőből kell elkezdeni szoptatni. Ha el szeretnénk tőle venni az emlőt, finoman csúsztassuk kisujjunkat a szájába, hogy megszüntessük a vákuumot.
"Van elég tejem?"
A leggyakoribb ok, amiért az anyák abbahagyják a szoptatást, az a feltételezés, hogy nincs elég tejük. Néha azért, hogy megnöveljék a tej mennyiségét, kihagynak egy szoptatást és üvegből etetnek helyette. Mások úgy érzik, hogy a baba mindig éhes és üvegből is kell pótolni. Ez hiba.
Minél többet szoptatják a babát, annál több tejet termel az emlő, így az etetés kihagyása valójában csökkenti a tejtermelést. A kisbabáknak időnként vannak növekedéskiugrásaik, amikot több tejet igényelnek. Ritkán ez már háromhetes korban jelentkezik, rendszerint azonban öt- vagy hathetes, három- és hat hónapos korban. Egy vagy két napig a többszöri szoptatás növeli a tejelválasztást és kielégíti a baba éhségét.
A megfelelő mennyiségű tejelválasztás arról ismerhető fel, hogy a baba súlya folyamatosan növekszik, etetés után elégedettnek látszik, élénk, ragyog a szeme, erősek az izmai, egy nap alatt hat vagy több vizes pelenkája van teáztatás nélkül is.
Néhány szoptatási gond
Érzékeny és berepedezett bimbó: a bimbó fájásának leggyakoribb oka hogy a babát rosszul helyezzük a mellünkre. Mindig a kevésbé érzékeny mellből kezdjenek el szoptatni, és a szokásosnál kicsit korábban, hogy elkerüljék az erőszakos szopást. Ha a szoptatás túl fájdalmas, egy-két napig fejjék le a tejet üvegbe, és úgy etessék a kisbabát!
Amikor csak lehet, biztosítsák az emlők minél jobb levegőzését. Hajszárítóból származó levegővel is szárítható a bimbó. Az is jó hatású lehet, ha kevés anyatejet kennek szét a bimbó körül. Meg kell győződni arról is, hogy nem használnak-e olyan szappant vagy krémet, amelyre a bőrük érzékeny. |