Anatómiai jellemzői:
▪ 38-42. terhességi hét között születik
▪ Testsúlya: 2500 grammnál nagyobb - 3000-3500 gramm, de ennél lehet eltérőbb is.
▪ Hossza: 48-55 cm.
▪ Fejkerülete: 34-36 cm (2-3 cm-rel nagyobb, mint a mellkas kerülete).
A koponyacsontok összeérnek, a varratok nincsenek összecsontosodva. Tapintható a kiskutacs és a nagykutacs. Az újszülött feje a test 1/4 része. A testhossz felezési pontja a köldök felett van. A törzse a végtagokhoz képest hosszú. A has előredomborodó. A hasüregi szervek viszonylag nagyok. A mellkas kerülete 31-34 cm, lefelé kiszélesedik. Az újszülött bőre halványpiros és magzatmáz (vernix caseosa) borítja - ez zsíros, faggyúszerű anyag, amely értékes tápanyagai és hormonjai révén védi a vízben a magzat bőrét a felázástól. A vállakon finom pehelyszőrzet (lanugo) látható, ez az első héten lekopik.
A körmök elérik az ujjbegyet. A fülkagylókban tapintható a porc. Az emlőbimbók a bőrből kiemelkednek, és a bimbóudvar mirigyesen tapintható. A tenyereken és a talpakon jól láthatók a bőrrajzolatok. A fiúk heréi a herezacskóban tapinthatók, a lányok nagyajkai fedik a kisajkakat.
Az egészséges érett újszülött fekvő helyzetben, az alsó végtagjait csípőben, térdben behajlítva, a felső végtagjait a feje mellett tartja. Megszületése után erőteljesen felsír és légzése megindul, végtagjait élénken mozgatja. A szopó, és a keresőreflex kiváltható. A légzéseinek ritmusa változó lehet.
A vizeletürítés többnyire a születés utáni első órában bekövetkezik és az első napokban kis mennyiségű. Az első székletürítésnek 24-48 órán belül be kell következnie, ez a szurokszéklet (meconium) feketés-zöldes színű, sűrű kenőcsösen tapintható. |