Előfordul hogy a baba szeme enyhe váladékozása miatt összeragad. Ha valaki ilyet tapasztal, szólni kell a védőnőnek. A két szem kitisztításához külön-külön, lehűtött forralt vízzel megnedvesített vattadarabkát vagy gézdarabot használjanak. A fertőzés elkerülése érdekében mindig a szem belső sarka felől kell kifelé törölni, és a használt gézdarabokat el kell dobni.
A legtöbb újszülött szeme megszületéskor kékesszürke színű. Ha a szem színe változni kezd, az új szín hetek-hónapok múlva alakul ki.
A világon jelenleg hat hivatalosan is elfogadott szemszín létezik: kék, barna, zöld, szürke, arany, albínó.
Kék szem: A kék szem előfordulása Európában, illetve és Amerika, Kanada és Ausztrália európai eredetű lakosságában a legnagyobb. Skandináviában 80%, Nagy-Britanniában 50% feletti ez az arány.
Barna szem: A barna szem előfordulásának aránya a legnagyobb a világon,ez tartalmazza a legtöbb melanint.A legritkábban Észak-Európában,illetve a Baltikumban fordul elő.
Zöld szem: A tiszta zöld szemszín a legritkább a Földön, mindössze az emberek 2 százalékának zöld a szeme. Ha mindkét szülőnek zöld a szeme, akkor a gyerekeik is zöld szeműek lesznek, mivel a szülőknél mindkét (azaz mind a négy), a szemszínt meghatározó gén a zöld színt kódolja. Habár a zöld szemet sokan a kékhez gondolják közelebb állónak, valójában a barna szemnek egy kisebb pigmentációjú változata. A végleges szemszín általában három éves korra alakul ki, de sok embernek még ez után is változik a szeme.
Szürke szem: A szürke szem egyáltalán nem unalmas, folyton változik és tükrözi a külvilágot, így sok esetben "színváltós". |