A legtöbb csecsemő hajlamos kiütésekre vagy egyéb bőrproblémákra az első életév folyamán. Bár ezek meglehetősen nyugtalanítóak, néha csúnyák is lehetnek, legtöbbször minden kezelés nélkül, maguktól elmúlnak. Ezzel szemben bizonyos kiütések hosszabb ideig is fennállhatnak. Ezekben az esetekben fontos, hogy megpróbáljuk megkeresni az okát, hogy elkerülhessük a probléma kiújulását. Mivel egy fiatal csecsemő bőre kényes és érzékeny, könnyen irritálható. Csak finom szappant vagy fürdetőt szabad használni a bőrén. A felnőttekhez hasonlóan a babák közül is néhányan allergiásak az illatosított készítményekre.
Segíthet ha a csecsemő bőrfelületével érintkező ruhadarabok finom pamutból készültek, és mosás után nagyon alaposan kiöblítik a ruhákat. A bioaktív mosóporok néhány csecsemőnél bőrirritációt okozhatnak, ezért érdemes nem bioaktív mosóporokat használni.
Kiütések
Miliák: Apró fehér, a bőr síkjából kiemelkedő pöttyök, általában a csecsemő orra körül. Gyorsan elmúlnak és semmilyen kezelést nem igényelnek.
Tejkiütés: Egybefolyó piros kiütés az arcon, amely elég gyakori az első néhány hónapban. Pár hét alatt elmúlik, kezelés nélkül.
Cserepesedés és nyáladzás: Erős szél vagy fogzás okozta nyáladzás is okozhat kiütést az arcon. Ilyenkor nyugtató krémet vagy vazelint kell használni, hogy védje a bőrt és enyhítse a fájdalmat.
Melegkiütés: Apró piros kiütések, pici hólyagokkal, amelyek akkor jelenthetnek meg, ha a bőr túlmelegszik. Le kell venni néhány ruhadarabot a gyermekről, és óvatosan lemosni a bőrét langyos vízzel, majd óvatosan megszárítani.
Csalánkiütés: Allergiás kiütés. Lehet hólyag vagy típusosan kerek, fehér kiemelkedés piros udvarral körülvéve. Az allergiás reakciót okozhatja étel, gyógyszer vagy növény, ruha és állati szőr. Hideg borogatást kell használni, hogy enyhüljön a duzzanat. Általában gyorsan elmúlik, de ha a kiütés komoly vagy a szem, illetve a száj körüli részt is érinti, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.
Koszmó
Gyakran előforduló állapot a fiatal csecsemőkorbana, amikor száraz, fehér vagy sárga, pikkelyszerű felrakódás képződik a hajas fejbőrön. Naponta enyhe babasamponnal kell mosni a gyermek haját, amíg el nem múlik. Ha a koszmó súlyosbodik, egész éjjel meleg olíva-, napraforgó- vagy babaolajban kell áztatni a felrakódást, majd reggel újra megmosni a haját babasamponnal.
Szeborreás bőrgyulladás
A szeborreás bőrgyulladás vastag, sárga felrakódásként kezdődik a hajas fejbőrön. Ezután barnásvöröses pikkelyes kiütés terjedhet az orcákra, a szemöldökre, a fülek mögé és a pelenkával fedett területre. Ez az állapot könnyen összekeverhető a gyerekkori ekcémával, de ez csak enyhe kellemetlenségeket okozhat, és általában elmúlik a gyermek fél- és egyéves kora között.
Ekcéma
A gyermekkori vagy "atopiás" ekcéma minden tíz gyermekből egyet érint. Általában az első életévben kezdődik száraz foltokkal, érzékeny és viszkető bőrfelületekkel az arcon, a fülek mögött, a térd-, nyak- és könyökhajlatban. A bőr repedezett, piros, gyulladásos, apró pörsenések vagy hólyagok vannak rajta, amelyek váladékozhatnak. Az ekcéma nem fertőző, de az ekcémás területek elfertőződhetnek, ha a gyermek a súlyos viszketés miatt vakaródzik. A körmöket ezért mindig rövidre kell vágni. Az ekcéma oka lehet allergia valamilyen anyagra, pl. házi porra vagy fertőtlenítőszerekre. Egyes gyermekeknél az ételek, pl. a tehéntej vagy tojás is kiválthatnak ekcémát. Speciális kezelésre van szükségük. |