A legtöbb kismama eleinte aggódik újszülöttjének fürdetésénél. Nem egyszerű feladat betenni és kivenni a vízből az izgőmozgó csöppséget. Az alábbiak szerint ez azonban nagyon gyorsan elsajátítható.
Napirend
Mindennap mossuk meg és töröljük szárazra a csecsemő arcát, karját, nyakát, hóna alját, valamint a pelenkával borított testfelületet. Minden egyes pelenkacsere alkalmával fordítsunk figyelmet a fentiek végrehajtására. Mielőtt hozzálátnánk, minden szükséges tárgyat készítsünk a kezünk ügyébe: vattát, babaszappant, lemosókendőt, törülközőt, babaolajat, babakrémet, púdert, pelenkát és váltóruhát. Szükség van még ezenkívül különféle ledobókra, amelyekben a használt pelenkát, vattacsomókat, a levetett ruhácskákat tároljuk.
A fertőzésveszély elkerülése érdekében tanácsos külön-külön fürdetőedényt használni az arc, a felsőtest, és a pelenkával borított terület számára. Ezekre külön-külön vattacsomót használunk. A fürdővíz kellemes meleg legyen, amelynek hőfokát könyökünkkel ellenőrizhetjük. Először mindig az arcot mossuk meg, majd óvatosan töröljük szárazra. Ezt követi az alsó kising eltávolítása, majd a nyak és a kar körüli területek ápolása, különös tekintettel a bőrredők tisztán tartására. A továbbiakban feladjuk a tiszta alsó inget, majd az újszülött törzsét tiszta törülközővel tekerjük körül. Igen figyelmesen töröljük le a baba kezét, különös tekintettel a tenyér redőire. A kezekről a körmöt a karmolások megelőzése érdekében vágjuk le, lehetőleg görbe ollót használva ehhez a tevékenységhez. Célszerű alvás közben levágni a csecsemő körmét. A következő szakasz a pelenkás rész ápolása. Fordítsunk különös figyelmet az ágyéki bőrredőkre.
Az újszülöttet hasra fordítás után popsikendővel letöröljük. Mivel ez a terület a legkényesebb a széklet és a vizelet állandó irritációja miatt, ezért az ápolás befejezése nyugtató hatású babakrémmel történik.
A fürdetés ideje
Annak ellenére, hogy a korai fürdetés gyors lemosásból áll, a meghűlés elkerülése érdekében a szoba hőmérséklete ne legyen alacsonyabb, mint 23 °C, és ne legyen huzat. A megfelelő hőmérsékletet egyszerűbb kis helyiségekben - mint fürdőszoba, konyha - elérni. A babaszoba javasolt hőmérséklete kb. 21 °C. Fürdetés alatt a legfontosabb szempont a csecsemő biztonsága. Győződjünk meg arról, hogy a baba nem kerülhet kapcsolatba forró vízzel, legyen az akár csap, akár forróvizes kanna, és nincs közel tűzhöz, fűtőtesthez, radiátorhoz.
A fürdetés során először mindig a hideg vizet tegyük a kádba, és győződjünk meg arról, hogy a hideg és a meleg víz teljesen elkeveredett egymással. A víz hőfoka nem lehet 36-37 °C-nál melegebb. A fürdővíz mélysége ne legyen több 10 cm-nél. Sohasem hagyhatjuk egyedül a csecsemőt a fürdetés alatt. Ezért fürdetés előtt mindig győződjünk meg arról, hogy minden, a fürdetéshez szükséges kellék a kezünk ügyébe legyen készítve. Ha megszólal a telefon, vagy a csengő, folytassuk a fürdetést vagy a csecsemőt vékony törülközőbe bugyolálva vigyük magunkkal.
A csecsemő fürdetése
A szülők jelentős része ijedten kérdezi magától, hogyan is tegyék bele a csecsemőt a fürdővízbe, és hogyan vegyék ki onnan. A titok nyitja abban rejlik, hogy úgy kell a babát megfogni, hogy ne tudjon a kezünkből kicsúszni. A csecsemő sem fog félni a fürdetéstől, ha a szappanos vizet távol tartjuk a szemétől, illetve ha különösen gyengéden helyezzük bele a fürdővízbe. Tartsuk be az alábbi szabályokat lépésről lépésre!
1. Ellenőrizzük a víz hőfokát! Tekerjük be a csecsemőt törülközőbe, és hagyjuk a fejét szabadon.
2. Kezdjük a fürdetést a csecsemő hajának megmosásával. Ehhez babasampont vagy babaszappant használjunk. Bal kézzel - balkezeseknél jobb kézzel - fogjuk meg biztonságosan a csecsemő testét, kezünkkel védve a fejét, és arccal felfelé helyezzük a fürdőkádba. Megmossuk, leöblítjük, majd megszárítjuk a haját.
3. Helyezzük egyik kezünket a csecsemő hátára oly módon, hogy a feje és háta belefeküdjön a könyökhajlatunkba, miközben erősen megfogjuk a baba alkarját. Másik, szabad kezünkkel a csecsemő fenekét és lábát támasztjuk meg, és belehelyezzük a fürdőkádba.
4. Amíg a fentiekben részletezett módon biztonságosan tartjuk a csecsemőt, a másik, szabad kezünkkel óvatosan lemossuk. Használjunk mindehhez vékony szivacsot és babaszappant!
5. A fürdetés művelete alatt a harmadik pontban leírtak szerint tartsuk a csecsemőt, végül leöblítjük és kivesszük a fürdőkádból. Befejezésül szárazra töröljük. |