A baba fogkezdeményei már a fogamzás után kialakulnak. Az első fogak hat hónapos kor körül jelennek meg. A szülők kiemelkedő részeket látnak az alsó és felső ínyben, melyek azokat a helyeket jelzik, ahol az első fogak vagy tejfogak majd megjelennek. Általában az alsó két metszőfog bújik ki először, az alsó íny középső fogai. Ezt rövidesen a felső két metszőfog követi. Ezután kétéves korra fokozatosan nőnek ki a tejfogak. Az első maradandó fogak 5-6 éves korban kezdik elfoglalni a tejfogak helyét.
Fogápolás
A baba első fogai legalább olyan fontosak, mint a maradandóak. Ha a gyermek túl korán elveszti a tejfogait, akkor problémák lehetnek a maradandó fogakkal pl. azért, mert a megmaradt tejfogak közelebb nőnek egymáshoz, és kevesebb hely marad a végleges fog számára. A gyermeknek később fogszabályzót kell hordania. Problémák lehetnek a harapással is, ami korrekciót igényelhet. Mint mindenkinek, a gyermeknek is jó fogazat szükséges ahhoz, hogy megfelelően megrágja az ételt. A szép fehér fogak hozzátartoznak a jó megjelenéshez, és senki sem akarja, hogy gyermeke fogfájástól szenvedjen, tömni vagy húzni kelljen a fogait.
Az étrend szerepe
Az étkezésnek különlegesen nagy jelentősége van a fogászati megbetegedéseket megelőző, ellenálló, egészséges fogazat kialakulásában. Az erős fogak és csontok kialakulásának két legfontosabb alapeleme a kalcium és a D-vitamin. Utóbbi ahhoz szükséges, hogy a szervezet képes legyen felszívni az ételekben található kalciumot. A kalcium forrásai a tej és a tejtermékek, a tojás és a kenyér, a leveles zöldségek, a bab és a borsó, a gyümölcsök és a halkonzervek. A D-vitamint "napsugár-vitaminnak" is nevezik, mivel napsugárzásnak kitéve testünk képes ennek a vitaminnak a képzésére és tárolására. A D-vitaminban gazdag élelmiszerek a zsíros tej, a vaj, a margarin és a zsíros halfélék.
A kutatások kimutatták, hogy a hat hónapos és hároméves kor között, a különlegesen gyors csontfejlődés következtében a kalcium nagyon nagy ütemben rakódik le a csontokba, és ez hiányállapothoz vezethet. Nem kétséges, hogy az étrendi szokások változása és a szájhigiénia javulása csökkentheti a fogászati megbetegedések számát.
Fogszuvasodás
A fog egy igen kemény külső rétegből, a zománcból és egy kevésbé kemény belső részből, a dentinből áll. A fog közepén a pulpa helyezkedik el, amely a dentint termeli. A fogak elvesztésének leggyakoribb oka a gombák által okozott fogszuvasodás. Ha a gombák cukorral találkoznak, savat termelnek, amely megtámadja a fogzománcot, kis lyukakat, üregeket hoz létre. Ha a fogat ismételten károsítja a gomba, az üregek megnőnek és beterjednek a dentinbe.
Minél több ragadós vagy cukros ételt fogyaszt a gyermek, annál többször ismétlődik a fog savak által történő károsítása. A gombák már a baba első fogain is megjelenhetnek, ezért a tejfogakat az áttörés után kezdjük ápolni. A baba fogainak tisztításakor az ölünkbe kell ültetni, és fejét megtámasztani a karunkban. Vászondarabot, gézcsíkot, esetleg tiszta zsebkendőt használjunk. Csak borsónyi fogkrémet nyomjunk rá, és gondosan mossuk le vízzel.
Ahogy a baba nő, csökkenteni kell az étkezések közötti cukortartalmú ételek fogyasztásait. Ha a baba édességet kap, csak egyszer kaphat naponta, és azt is közvetlenül étkezés után. Minden reggel és este, valamint cukortartalmú ételek fogyasztása után lehetőleg tisztítsuk meg a gyermek fogait vagy adjunk neki vizet inni. A cukortartalmat az élelmiszer-táblázatban találhatjuk meg. A szacharóz, dextróz, maltóz, glukóz mind cukor, és így fogszuvasodást okozhat. Mielőtt a baba fogai kibújnak, mindennap masszírozhatjuk az ínyét babafogkefével. Ez segíti az íny edzését, és felkészíti a babát a későbbi fogtisztításra.
A fogzás
A fogzás természetes folyamat, a baba fogai minden probléma nélkül kibújnak. Sok gyermeknél a fogzás rossz közérzetet okoz. Ennek tünetei lehetnek: ingerlékenység, nyűgösség, a fogíny érzékenysége, nyálfolyás, kipirult orca és kemény tárgyak, pl. csörgő, rágóka folyamatos rágása. Mivel a fogzás 2-2 és fél éves korig tart, biztos hogy a baba egy vagy két betegségen is átesik ez alatt a periódus alatt. Fontos hogy megkülönböztessük a fogzás és a betegség tüneteit. A hasmenés, hányás, láz, hidegrázás, tartós sírás, fülhöz való kapkodás nem illeszthetőek a fogzás tünetei közé.
Segíthet ha a baba ínyét jéggel dörzsöljük, valami keményet, pl. sárgarépát adunk neki rágcsálni, vagy hűtött rágókát kap. Ha a babának fájdalmai vannak a fogáttöréskor, a korának megfelelő mennyiségű Paracetanolt vagy fogzáskor javasolt gyógynövényt adhatunk neki. A tartós nyálfolyás kipirosodást és kisebesedést okozhat a baba orcáján és a szája körül, ezt érdemes olajozni, illetve védőkenőccsel kezelni.
Mi a különbség a tejfogak és a maradandó fogak között?
A fogzás hat hónapos kor körül kezdődik és a tejfogak 6 és 12 éves kor között esnek ki. Mi játszódik le addig, míg a gyermek maradandó fogai megjelennek? A maradandó fogak egyenetlenül törnek át. Fontos, hogy a gyermek sokat rágjon ebben az időben, sok olyan táplálékot kapjon, melyet erősebben kell rágni, harapni. A tejfogak már az áttörés után kezdhetnek szuvasodni, romlani. Ezeket a korán romló tejfogakat esetleg sürgősen el kell távolítani.
A fogorvosok kifejlesztettek speciális, gyermekeknek való fogkrémet, mely a tejfogak ápolására szolgál. A tejfogakat akkor lehet elkezdeni mosni speciális babafogkefével, ha már borsó nagyságúak. A gyermek bizonyára élvezni fogja ezt a gondozást, és hogy ezt még tovább növeljük, vásároljunk jó ízű gyermekfogkrémet. Ezek a fogkrémek fluoridot és kalciumot is tartalmaznak, hogy a fogak erősek és egészségesek maradjanak. Természetesen a gyermekfogkrém különbözik a felnőttekétől, hiszen a gyermek fogzománca nem olyan erős, mint a felnőtté. A korai fogmosás a legjobb védekezés a jövőre nézve, és a lehetséges legjobb segítség a maradandó fogak áttöréséhez. |