Különbséget kell tenni a "bukás" (amikor kis mennyiségű étel jön fel) és a hányás között. Ez utóbbinak vagy annak, ha a csecsemő két étkezés között hány, általában fertőzés az oka.
Nagyon fontos megkülönböztetni a hasmenéses székletet az olyan jellegű széklettől, amely enyhe gyomorrontás következménye. Ez utóbbi esetben a széklet normális színű, és a pelenkán néhány száraz székletdarab is van. A hasmenéses széklet vizesebb, tartalmazhat nyákot, valamint vért. A széklet lehet büdös, savanyú szagú és zöld színű is. Hasmenést bármilyen fertőzés (nem csak gyomor-bélfertőzés) és felszívódási zavar okozhat. Ha a csecsemőnél enyhe hányás, esetleg hasmenés lép fel, ne hagyjuk abba a szoptatást! Ha azonban a csecsemőt üvegből tápláljuk vagy éppen elválasztjuk, tanácsos egy-két napig, naponta egy-két étkezést kihagyni. Adjunk helyette folyadékot!
A szakemberek figyelmeztetnek arra, hogy a gyógyszertárakban kapható, hasmenés ellen ajánlott készítményeket ne adjunk csecsemőnek. Hasmenéses esetekben a legjobb terápia a szájon át történő folyadékpótlás.
A hasmenés és a hányás együttesét gasztroenteritisznek nevezzük. Ez különösen veszélyes a csecsemőknél, valamint kisgyermekeknél, mert "kiszáradás" veszélyével jár. A "kiszáradt" gyermek gyengén reagál a környezeti ingerekre. Bőre sápadt, szeme karikássá, szája szárazzá válik, a vizelet mennyisége a pelenkán kevés lesz. A kiszáradás megelőzése érdekében az elvesztett folyadék pótlását a lehető leghamarabb kezdjük el!
A WHO által is ajánlott terápia az orális rehidráció: ez alatt gyakori, kis adagokban történő cukor- és sóoldat itatását értjük. Orális rehidráló oldatok a gyógyszertárakban is kaphatóak, de otthon is elkészíthetőek. A házi elkészítés módja: keverjünk össze egy teáskanál sót, nyolc teáskanál cukrot és mindezt egy liter forró vízben oldjuk fel. Semmiképpen ne adjunk hozzá több sót az ajánlottnál, mert ezáltal a kiszáradást fokozhatjuk. Itassuk sűrűn ezzel az oldattal a csecsemőt. |