AZ ÉRÉS JELEI LÁNYOKNÁL:
Mellek
Normális jelenség, hogy az egyik mell előbb kezd nagyobbodni, így a lány egy ideig féloldalasnak érezheti magát. A mellek még teljesen kifejlett állapotukban sem feltétlenül tökéletesen egyformák.
Melltartó
Sportolásnál jól jöhet a melltartó, még akkor is, ha egyébként a serdülő lány nem érzi szükségét, hogy melltartót viseljen. A melltartó kiválasztásához két adatot kell ismerni: a mellkas és a melleinek megfelelő kosár méretét. A mellkas méretét úgy állapíthatjuk meg, hogy közvetlenül a mellünk alatt megmérjük testünk kerületét, majd a kapott értékhez hozzáadunk 12 centimétert. Ezután mérjük meg testünk kerületét ott, ahol mellünk a legteltebb; ha a kapott érték azonos a mellkas méretével, A jelű melltartót vegyünk, ha 2,5 cm-rel több, B jelűt, ha pedig 5 cm-rel több a mellkas méreténél, C jelűt válasszunk.
Orvosi szemmel lányoknak
A női jelleg kialakulása az alapállapot egyenes folytatása, a megfelelő korai androgénhatás hiányában halad erre a nemi fejlődés. A belső és külső nemi szervek gyermekkornak megfelelő fejlettségen túl a pubertáskorig nem történik lényegesebb változás. A pubertás viszonylag hosszú folyamat, mely kezdődhet akár 9 éves kor körül is. Megfigyelték azonban, hogy akinél igen korán történt az első menses megjelenése, azok csontjai hamarabb befejezték a növekedést: alacsonyabbak maradtak. Ilyenkor azonban még csak a belső változások indulnak meg, külső jele ezeknek nincs. A petefészek által termelt női nemi hormonok munkálódásának eredménye, hogy ilyenkor megváltozik a kislány viselkedése.
A serdülőkort két szakaszra szokás osztani. A növekedés és a fejlődés kezdeti szakaszát hívjuk prepubertásnak, s ez az első havi vérzés megjelenésével fejeződik be. A kislány számára ez a szakasz a meglepetések ideje, ugyanis nem ismer magára. Szembeötlő a végtagok hossznövekedése: a lába mindig kilóg a nadrágból. A csontok is vastagodnak, az arc hosszirányban megnyúlik és elveszti gyermeki kerekdedségét. A nemi fejlődés első jele az emlőmirigyek növekedése. A bimbóudvar alatt kis kemény csomó jelenik meg. A növekedés feszítő-fájdalmas érzéssel jár. Ajánlatos estére beborogatni a hirtelen fejlődésbe kerülő mirigyeket. Megindul a külső nemi szervek fejlődési folyamata is. Ennek első jeleként a hüvelyből intenzív fehér váladékozás indul el, mely a nadrágon a középvonalban foltot hagy. Ez a folyás élettani jelenség, a fejlődés egyik szakaszának típusos és törvényszerű velejárója. Amennyiben a váladékozás mellé égő, csípő érzés társul, fel kell keresni a gyermeknőgyógyászatot. A melegvizű strandokon, tengerparti fürdőzőhelyeken szerzett sarjadzó gombás, vagy trichomonas fertőzéseket nem szabad a serdülőkor számlájára írni, feltétlenül gyógyítani kell!
A fejlődés a szeméremszőrzet megjelenésével folytatódik. Szélesedik a medence is, a női alkatra jellemző kerek csípő a típusos hormonális zsírlerakódásra utal. A zsírpárna fogja megszabni nemcsak az emlők, hanem a külső nemi szervek küllemi megjelenését is. Ha megjelenik a hónaljszőrzet, ez azt jelenti, hogy már csak hozzávetőlegesen 6 hónap választja el a kislányt az első havi vérzéstől. A fejlődés második szakasza a pubertás, az első menstruációval indul el. A pubertás időszakában a fejlődés minőségi változáson megy keresztül. Nagy ritkaság a fejlődő szervezettől, hogy a havi vérzések kezdettől fogva pontosan, szabályosan 28 naponta jelentkeznek. Bizonyos testsúlyt el kell érnie a lánynak, hogy hormontermelése kielégítő legyen.
Az agyban a megfelelő testi érettség elérésekor (ez kb. 11-13 éves életkorban van jelenleg) egy mirigy váladékot kezd termelni, nem folyamatosan, hanem havonta bizonyos időszakokban többet, máskor kevesebbet. E váladék hatással van a petefészekre, melyek újabb anyagokat, hormonokat kezdenek - ciklusosan kiválasztani a vérbe. A vér eljut mindenhová, és ezeket a nemi hormonokat is eljuttatja a szükséges célszervekhez. Ezekben a szervekben a hatás egymástól teljesen eltérő. A mellekben pl. a mirigyek és zsírszövetek szaporodása indul meg, ami eleinte feszüléssel, érzékenységgel járhat. A méh nyálkahártyája ezen hormonok (ösztrogének) hatására megvastagodik, felkészül az esetleges megtermékenyített petesejt befogadására. A petefészekben mozgolódni kezd egy petesejt, ami az ösztrogének hatására elkezd növekedni, érni. Amikor a legnagyobb a vérben az ösztrogének koncentrációja, kiszabadul a petefészekben megérett petesejt. Rendszerint felváltva a jobb- és baloldali petefészekből indulnak el. Ezt a jelenséget nevezik ovulációnak vagy középidős fájdalomnak (mivel a tankönyvi, szabályos ciklus közepén, a 14. napon van).
A menses előtti és közbeni napokban a hormonális változások miatt a nők egy részének hangulata változó, labilis. Normálisan a mensessel kapcsolatos jelenségek enyhe, többnyire uralható formában zajlanak le. A megoldatlan problémák, családi, munkahelyi konfliktusok rontanak a helyzeten, és fejfájással, heves görcsökkel járó órákat okozhatnak. Megoldására a problémák rendezésén túl borsmenta tea (esetleg kakukkfű, cickafark, kamilla, pásztortáska felhasználásával készített házi keverék) vagy egyéb, gyári készítésű görcsoldó teakeverékek állnak rendelkezésére mindenkinek. Jótékony hatással van a melegvizes tömlő (hőpárna), melyet ágyban fekve, a görcsölő altestre kell helyezni. Ugyanígy hat a meleg fürdő is, amit azonban óvatosan szabad alkalmazni. A rendszeres, tudatos testmozgás, sporttevékenység gyakorlatait kifejezetten erre a célra dolgozták ki. Szükség esetén orvos által javasolt görcsoldó is nagy segítséget nyújt. Amennyiben más eszközzel nem sikerül a görcsöket oldani, csak akkor próbálkozzunk gyógyszerekkel. Kifejezetten a menstruációval kapcsolatos görcsös melléktünetek kezelésére állították össze a rendelvény nélkül is kapható Meristin tabletta hatóanyagait.
Normális serdülőkori fejlődés a lányoknál:
Fokozott növekedés: (10-11 éves korban) Ha már 9 éves kor előtt jelentkezik, vagy 13 éves korig nem indul meg, ajánlatos orvoshoz fordulni.
Fejlődő mellek: (10-11 éves korban) A mellek fejlődésének megindulása rendszerint a pubertás első jele. A mellbimbó udvara megduzzad, maga a bimbó kezd kitüremkedni. Ha a mellek 15 éves korig nem indulnak fejlődésnek, ajánlatos orvoshoz fordulni.
Szeméremszőrzet: (10-11 éves kortól) Hónalj- és testszőrzet (12-13 éves kortól).
Hüvelyi váladékképződés: (folyás) (10-13 éves kortól) A menstruáció kezdetével alábbhagy, de nem szűnik meg teljesen.
Menstruáció: (11-14 éves kortól) Ha a menstruáció tízéves kor előtt jelentkezik vagy 16 éves korig nincs jele, tanácsos orvoshoz fordulni.
***
AZ ÉRÉS JELEI FIÚKNÁL:
A hímvessző mérete
A hímvessző belsejét különleges, szivacsos, üregekkel átszőtt szövet alkotja. Ha ezeket az üregeket vér tölti ki, a hímvessző megduzzad és megkeményedik: merevedés, azaz erekció lép fel. Nem szabad elkeserednie annak, aki alulmarad a versengésben, amikor a fiúk összemérik péniszük hosszúságát. Nyugalmi állapotban a pénisz hosszúsága egyénenként változó. Felnőttkorban átlagos hosszúsága 12-17 centiméter.
Spontán merevedés
A legtöbb fiú tapasztalja, hogy egészen váratlanul, szinte akármitől merevedése támadhat, s ez gyakran kínos pillanatokat okozhat számára. Ilyenkor legjobb, ha valami közömbös dologra gondol.
Reggeli merevedés
A fiúk reggel gyakorta merevedéssel ébrednek. Ennek az az oka, hogy álmodáskor (függetlenül attól, hogy erotikus tartalma volt-e az álomnak vagy sem) automatikusan fölléphet erekció. A reggeli merevedés pusztán annyit jelent, hogy az ébredést közvetlenül álomperiódus előzte meg.
Folt a lepedőn
Az álmodás során fellépő merevedést olykor magömlés is követi, amely az álmodással összefüggő automatikus jelenség, és nem feltétlenül annak a jele, hogy az álom erotikus tartalmú volt. Szükség esetére érdemes néhány papírzsebkendőt tartani az ágy mellett.
A mellek fejlődése
A serdülő fiú számára szörnyű érzés, ha nőni kezd a melle, de ez kamaszkorban nem ritka, és rendszeresen másfél éven belül megszűnik.
Normális serdülőkori fejlődés a fiúknál:
Fokozott növekedés: (12-13 éves kortól) Ha 15 éves kor előtt nem indul meg, kérjünk orvosi tanácsot.
Herék, herezacskó: (11-12 éves kortól) A herezacskó sötétebb lesz, a herék megnagyobbodnak. A herék már csecsemőkorban le kell leszállniuk a herezacskóba. Ha 14 éves korig nem indulnak növekedésnek, orvoshoz kell fordulni.
Hímvessző: (12-13 éves kortól) A hímvessző (pénisz) előbb meghosszabbodik, majd vastagabb is lesz.
Magömlés: (13-14 éves kortól) A sűrű ondó körülbelül egy évvel a pénisz megnagyobbodása után lövellhet ki. Kezdetben nem tartalmaz ondósejteket.
Szeméremszőrzet: (11-12 éves kortól) Hónalj- és szeméremszőrzet (13-15 éves kortól), arcszőrzet (13-15 éves kortól). A test szőrnövekedése egyénenként változó, jobbára örökletesen meghatározott. Az alhastól a mellkasig egészen a felnőttkorig nő a szőrzet mennyisége. |