Szexuálhigiénia a lányoknál
Aki azt hiszi, hogy ez a rész csak a lányokat érinti, nagyot téved! Legyen elég bevezetőnek, hogy a női méhnyakrák előfordulása nagymértékben összefügg a férfi hímvessző rendszertelen és alapos tisztításának hiányával.
A lányok kevésbé védettek az elégtelen higiénés állapotok következményeitől, mint a fiúk. Az anatómiai sajátosságok miatt (gyakorlatilag egymás mellett van a vizeletkivezető rendszer nyílása, a hüvely nyílása és a végbélnyílás) a külső nemi szervek és a környezet tisztántartása nagy figyelmet igényel, ami később azonban már rutinná válik. A 9-11 éves lányoknál jelentkezhet már enyhe hüvelyi folyás, mely nagyon kellemetlen lehet. Ez a hormonális változások következménye, mégis figyelni kell rá. Lehet ez a jele vashiányos állapotnak is! A folyás kellemetlen jeleinek eltűntetésére nedvszívó betétek használata ajánlott. Tampont ilyen esetekben nem szabad feltenni! A hosszabb ideig nem cserélt, váladékos fehérneműnek kellemetlen szaga van. Emiatt ilyenkor napi egy plusz mosakodás ajánlott. Semmiképpen nem ajánlott a hüvelynyílás környékén dezodorokat használni, mert a permet könnyen a hüvelybe kerülhet. Hasznos lehet a kamillás ülőfürdő az enyhe folyás kezelésére. Alapszabály: minden szokatlan, bő, szagos, színes folyás esetén fordulj orvoshoz!
Menzesz alatt nagyon fontos a napi többszörös alapos tisztálkodás, ugyanis a menstruációs váladék a fehérneműn, külső nemi szerveken, combokon szétkenődve magas fehérjetartalmánál fogva kitűnő táptalaja a kórokozóknak. Lemosáshoz langyos szappanos folyó vizet használjunk, szivacsot ne: az sosem baktériummentes, sőt a benne visszamaradó nedvesség elegendő a baktériumoknak a továbbszaporodáshoz is. Régebben teljesen tiltották a kádfürdőt. Ma korlátozásokkal (csak saját, otthoni kádat használva) engedik, de a melegvízben ücsörgés tilalma - az így okozott alhasi vérbőség fokozza a menzesz során elvesztett vér mennyiségét - megmaradt. Lényeges a fehérneműt naponta akár többször is, de egyszer mindenképpen váltani.
Miért kell minderre vigyázni?
A menzesz idején nyitva van az egyébként zárt méhnyakcsatorna. Ebben az állapotában ezen könnyen áthaladhatnak kórokozók a méh, a belső női nemi szervek felé. Ezek gyulladásos megbetegedése, még ha nem is jár észlelhető, súlyos tünetekkel, később meddőség (terméketlenség) forrása lehet. Hasonló okok miatt nem javasolják a menzesz alatti, egyébként biztonságos periódusban a közösülést sem.
A menstruációs váladék felfogására több módszer ismert. A közönséges gyapotvattától a hüvelytamponon keresztül a különféle betétekig használnak többfélét. A betétek egyszerű alkalmazhatóságuk, higiénikus kezelhetőségük miatt ajánlottak. Serdülőknek a hüvelytampon általában nem javasolt, mivel a test belsejébe vezetik fel, és így (az esetleg nem tiszta kéz által) nagyon könnyen fertőzés forrása lehet. A fertőzött tampon néhány óra alatt ideális táptalaja lehet a baktériumoknak, melyek különösen veszélyesek a menzesz idején, amikor a méhszáj kissé nyitva van, és ezek könnyebben felvándorolhatnak a méh és a függelékei fölé, fertőzést okozva. Azonkívül méreteiben sem mindig ideálisak a serdülő lányok erős, rugalmas, de szűk hüvelyéhez. A szűzhártyát is meg lehet sérteni tamponnal. Előnyük viszont a kis méret, a hasonlóan jó nedvszívó képesség és a láthatatlanság. Menzesz alatt az uszodák látogatása nem javasolt még tamponnal sem, a fertőzésveszély miatt. Mind a tampont, mind a betéteket naponta többször, általában 3-4 óránként cserélni kell. Az első két napban talán még gyakrabban. A betétek ilyenkor is alkalmazhatók. Gyakorlati tudnivaló, hogy a használt betétek, tamponok gyűjtésére a WC-ben rendszeresített tárolókat kell használni: ugyanis oly mértékben megszívhatják magukat vízzel, hogy eltömíthetik a lefolyót.
Szexuálhigiénia a fiúknál
A férfiak szexuálhigiéniai ismeretei általában kimerülnek abban, hogy közösülés előtt meg kell mosdani. Ennél egy kicsit részletesebben kell a férfi nemi szervek tisztántartásának jelentőségét megbeszélni. A hímvessző fej végén a fiataloknál a makkot nemcsak teljesen beborítja a fityma, ami kettőzött bőrredő. A makk felszíne és a fityma bellemeze között zsíros, illatanyagokkal telt váladék, a smegma termelődik. Nagyon fontos e terület rendszeres tisztán tartása a fityma visszahúzása után. Tanácsos minden fürdés, alapos mosakodás alkalmával visszahúzni a fitymát és az összegyűlt zsíros váladékot eltávolítani. Gyermekeknél is fontos a fityma visszahúzása, hogy kiderüljön idejében a fitymaszűkület nevű betegség, melynek sebészi megoldása a körülmetélés. Közösülést követően is alaposan meg kell mosdani, különösen a hímvesszőt és a hüvelyi váladékkal érintett területeket. A hímvessző bőrén ugyanis a hüvelyváladék felmaródást okozhat, amennyiben hosszabb ideig nem mossák le. Az alapos lemosás akkor is érvényes, ha gumióvszert használ a férfi, mivel az óvszer spermicid bevonatára allergia alakulhat ki, de felmaródást is okozhat a hímvessző bőrén a többnapos bevonat.
Enyhébb esetekben a bőr a makkról még visszahúzható, de igen feszes és gyakran heges gyűrű szorítja el a makkot. Ez fájdalmas, gyakran a feszülés miatt a bőr elrepedezik, visszatérő gyulladások forrása.
Ennél súlyosabb, amikor a bőr olyan szűk, hogy nem húzódik a makk mögé. Extrém esetben a tűszúrásnyira beszűkült bőr nyílásán a vizelet is nehezen távozik. A szűkület miatt a fityma alatt felgyülemlő váladék állandó gyulladást tart fenn, de ún. fitymakövek is kialakulhatnak.
Az elhanyagolt eseteknek következménye a sokszorosan gyakrabban előforduló pénisz- illetve fitymarák. Tehát a közösülés nehezítettségén túl még életet is veszélyeztető hatása is van. |