A felvételi eljárás díjai
A felvételi eljárás során a jelentkezőnek jelentkezésekor alapdíjat, valamint - a jelentkezési helyek számától függően - kiegészítő díjat kell fizetnie. A hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű jelentkezőknek nem kell a teljes díjat kifizetniük.
A felvételi eljárás alapdíja 9000 Ft. Ezért a díjért 3 képzés megjelölésére van lehetőség. Ha egy, kettő vagy három jelentkezési helyre pályázik a jelentkező, akkor egyaránt 9000 forintot kell befizetnie. Az alapdíjban benne foglalt 3 képzésen felül további jelentkezési helyekért jelentkezésenként 2000-2000 Ft kiegészítő díjat kell fizetnie a felvételizőnek az alapdíjon felül.
Az eljárás díját az elektronikusan felvételizők folyószámláról banki átutalással, vagy bankkártyás fizetéssel az interneten keresztül fizethetik be, míg a hagyományosan (papír alapon, postai úton) felvételizők a banki átutalás és a jelentkezési laphoz csatolt sárga csekkel befizetése közül választhatnak.
Sokan nem tudják, hogy amennyiben ugyanannak a jelentkezési helynek az államilag támogatott és költségtérítéses formáját is megjelöli a felvételiző - azaz megegyezik az intézmény, kar, szak, képzési szint, munkarend, kizárólag a finanszírozási forma tér el -, az eljárási díj befizetése szempontjából ezek egy képzésnek minősülnek (pedig a jelentkezéskor a két képzést két sorban kell feltüntetni).
Külön eljárási díj
Ezen felül a felsőoktatási intézmények külön eljárási díjat kérhetnek, amennyiben a felvételi során egészségügyi és pályaalkalmassági vizsgát, illetve gyakorlati, írásbeli, szóbeli vizsgát tartanak. Amennyiben ilyet kérnek, azt az aktuális Felsőoktatási felvételi tájékoztató tartalmazza.
A felvételi eljárás alapdíját és a kiegészítő díjat az Oktatási Hivatalnak, a külön eljárási díjat az azt megállapító felsőoktatási intézménynek kell befizetni.
Kedvezmények hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű jelentkezőknek
Azok a jelentkezők, akik a jelentkezési lapjukhoz csatolva megfelelő dokumentummal igazolják hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetüket, és ezen a jogcímen többletpontra jogosultak, kedvezményben részesülhetnek a felvételi eljárás alapdíjának megfizetése során. A hátrányos helyzetű jelentkezők az alapdíj összegéből 50 százalékos, a halmozottan hátrányos jelentkezők 100 százalékos kedvezményt kapnak. A benyújtott dokumentumainak vizsgálatát követően számukra az Oktatási Hivatal - a regisztrációs levéllel együtt - csekket küld a befizetendő összegről. Amennyiben a jelentkező halmozottan hátrányos helyzete igazolást nyer, nem kap csekket, mivel 100 százalékos díjkedvezményben részesül.
Amennyiben a jelentkező hátrányos helyzete igazolást nyer, 50 százalékos díjkedvezményben részesül, és a csökkentett összegről szóló csekket kap.
Amennyiben a jelentkező hátrányos helyzetét a benyújtott dokumentumok nem támasztják alá, nem részesülhet kedvezményben. A kedvezmény igénybevételének feltételeiről az aktuális Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban lehet olvasni.
A felsőoktatási képzés díja
A felsőoktatási intézményekben folyó képzés lehet államilag támogatott vagy költségtérítéses képzés. Az államilag támogatott képzés költségeit az állami költségvetés, a költségtérítéses képzés költségeit a hallgató viseli.
A felsőoktatás által egy adott évben államilag támogatott képzésre felvehető hallgatók számát a kormány határozza meg évente. Az ún. létszámkeretet a kormány képzési szintek szerint állapítja meg. Ilyenkor eldől, hogy a következő évben hány újdonsült gólyát (új hallgatót) vehetnek fel felsőfokú szakképzésre, alapképzésre, egységes, osztatlan képzésre és mesterképzésre.
A kormánynak kell döntenie arról is, hogy a létszámkereten belül hány hallgató kerülhet be a különböző képzési területekre, a képzés munkarendje és a képzés szintje szerint.
Államilag támogatott képzés (A)
Államilag támogatott képzésre azok a magyar - és bizonyos esetekben nem magyar - állampolgárok vehetők fel, akik megfelelnek a felvétel feltételeinek és elérik az adott szakon megállapított ponthatárt.
A jelenleg érvényben levő szabályok szerint egy személy 12 féléven át folytathat tanulmányokat államilag támogatott képzésben, ez az ún. támogatási idő. Amennyiben a hallgató a támogatási idő alatt nem tudja befejezni tanulmányait, azt költségtérítéses képzési formában folytathatja. A doktori képzésben részt vevő hallgató támogatási ideje legfeljebb további hat félévvel meghosszabbíthat.
Költségtérítéses képzés (K)
Költségtérítéses képzésre azok a magyar és külföldi állampolgárok vehetők fel, akik megfelelnek a felvétel feltételeinek és elérik az adott szakon megállapított ponthatárt.
A diákhitel
A Diákhitel támogatja, hogy mindenki ott és azt tanulhasson, amit szeretne. Hogyan? Mindössze be kell iratkozni az adott egyetemre/főiskolára és ki kell tölteni egy nyomtatványt. Mennyit lehet igényelni? Félévente akár 250 ezer Ft-ot. Mire költhető? Bármire, legyen szó albérletről, szakkönyvekről vagy akár költségtérítésről.
5+1 pontban a Diákhitelről
1. Bármire költhető. Segíti az anyagi gondok enyhítését és önállóságra nevel. Felvétele egyszerű: nincs hitelbírálat és nem kell kezes sem.
2. Minden 40 év alatti felsőoktatásban tanuló felveheti. Félévente maximum 200 ezer, költségtérítéses képzésben 250 ezer forintot lehet igényelni.
3. Más, mint a banki hitelek. Nem képződhet belőle például profit sem. Ennek köszönhető, hogy kamata a hasonló banki hitelek (pl. személyi kölcsönök) kamatának a felét sem éri el.
4. A tanulmányok befejezése után kezdődő törlesztés rugalmas és teljesíthető. A kötelező törlesztőrészlet a jövedelemhez, vagyis az anyagi teherviselő képességhez igazodik, ezért nem válságérzékeny.
5. Az előtörlesztés díjmentes és közvetlenül a tőketartozást csökkenti. A Diákhitel nem jelent akadályt egyéb hitelek (pl. lakáshitel) felvételénél.
5+1. Egyre több helyen lehet „engedményeztetni": beiratkozáskor nem kell készpénzben befizetni a költségtérítés összegét, hanem mindez rendezhető úgy, hogy a hallgató kérésére a Diákhitel Központ közvetlenül a felsőoktatási intézménynek utalja azt.
A Diákhitel felvétele komoly döntés, csak annak jó befektetés, aki felelősen használja! Eddig több mint 285 ezren éltek a Diákhitel lehetőségével és 60 ezren már rendezték tartozásukat. |