A gyerek első iskolatáskájának megvásárlása szent esemény. Nem mindegy ugyanis, hogy mit cipel egész évben, s a legfőbb szempont a vásárlásnál nem a színvilág, hanem számos egyéb szempont.
Például a mérete. Nyáron, amikor még elképzelésünk sincs arról, hogy mi mindennek kell beleférnie a gyerek táskájába, könnyen tévútra térhetünk, így jártam a lányomnál én is. Mert minek neki olyan óriási pakk, gondoltam, ezért megvettem a legszolidabb méretű táskát, s amikor eltelt az első hónap, akkor döbbentem rá, hogy a cirkuszi nyúlon kívül, tulajdonképpen mindennek bele kellene férnie.
Persze ne gondoljuk, hogy csak úgy pakolhatják a gyerekek hátára a súlyokat, egy 2005-ös rendeletben például maximalizálták az alsós gyerekek terhelhetőségét a táskával, így a tartalomnak nem szabad meghaladnia a három kilogrammot. Hogy van-e, aki ezt a rendeletet betartja, nem tudni, mindenesetre, a sok kiegészítővel és a csak úgy elcipelt dologgal, sokszor bőven nagyobb súlyokat visznek a gyerekeink az iskolába. Pedig a kicsik jelentős százaléka már alsóban hátfájással és gerincferdüléssel küzd, ebben pedig jelentősen hibás, a helytelenül vásárolt és hordott táska is.
A divathullám persze az iskolatáskát sem kíméli. Míg a mi időnkben az aktatáskáért voltunk megőrülve, addig ma bőrönddel járnak a mai alsósok. A szülők pedig örülnek neki, hiszen nem a hátukon cipelik a terhet, pedig bizony nem a legjobb megoldás még mindig. A lépcsőket és padkákat ugyanis húzós táskával is hárítani kell, olyankor pedig fél kézzel kell megemelni a tetemes súlyt a kicsinek, ami a gerincét terheli.
Sok iskolában megoldott alsó tagozatban, hogy a gyerekeknek nem kell naponta hazahordaniuk a teljes felszerelésüket, hiszen a napköziben folyik a munka jelentős része, nem otthon. Azokban az iskolákban azonban, ahol a kicsik naponta cipekednek, nagy probléma lehet a jó iskolatáska kiválasztása.
A legjobb darab az, amelynél a súly egyenletesen oszlik el a gyerek hátán, tehát mindenképpen hátizsák típusút vegyünk, ha lehetséges merevfalút, hogy a tartalom ne nagyon tudjon elbilleni. Néhány táska kifejezetten a gerinc vonalát követi, ergonomikus kialakítással, ezeknek az ára azonban igen magas, több tízezer forintot is fizethetünk érte. Fontos, hogy a háttal érintkező része a táskának merev legyen, de semmiképpen sem kemény, s figyeljünk arra, hogy minél kevesebb erőt invesztáljon a kicsi a cipelésbe. A vállpánt széles övű legyen, állítható és lehetőleg bélelt.
A legnagyobb kárt a gyerek tartásában és gerincében, a manapság divatba jött oldaltáska teheti. A tartósan egyik vállon hordott súly nemcsak nyaki fájdalmakat okoz, hanem gerincferdülést is, mely a korai hátfájást, tartásproblémákért is felelős.
Persze a gyerekeket nehéz meggyőzni arról, hogy a színen és az ezer zseben kívül, más szempont is befolyásolhatja a vásárlást. Az első táska pedig az estek többségében az első év után le is cserélődik, hiszen a tapasztalattal már sokkal biztosabb kézzel választunk. Mert mindenki tudja, hogy „…de nehéz az iskola táska…”. |