Kamasz gyerekünk természetesen az összes nyári fesztivált, programot végiglátogatná gond nélkül. Nincs is másra szüksége, mint pénzre és szülői engedélyre. Na, ez utóbbi a nehezebb ügy.
Vegyünk egy átlagos családot egy – két kamasz gyerekkel. Már nyár elején megkezdődik az egyezkedés, alkudozás a kamasz és a szülők között. Mert ő, a kamasz mindent szeretne kiélvezni, megélni, tapasztalni. Lehetőleg most, azonnal, félelmek nélkül. Az egyezkedés nehéz ügy, hiszen a szülő félt, aggódik, tegyük hozzá jogosan, néha talán még rémeket is lát. A kamasz akaratos, meggyőződése, hogy neki jár a korlátlan szórakozás, mindezek mellett minden barát és barátnő ott lesz. Hogy miből fedezi a kiadásokat? Ő, semmiből. Majd a szülők! Vagy megy az ingyenes fesztiválokra.
Természetesen a feni gondolatmenet sokban módosulhat, hiszen vannak olyan fiatalok, akikkel könnyű zöld ágra vergődni, aki rendesen tanul, sőt nyáron még munkát is vállal, zsebpénzét pedig beosztja. Mégis a szülői aggodalom, a féltés nem múlik akkor sem, amikor az alapjában véve megbízható gyerek elmegy egy hétre fesztiválozni. Mert mi van akkor, ha rossz társaságba keveredik, vagy az italába kevernek valamit, ha elveszíti a pénzét, netán még mást is…
Így gondolja Eszter is aki egyedül neveli 16 éves Dorka lányát. Mint mondja, próbálják megtalálni az arany középutat. Dorka júniusban munkát vállalt, az azért kapott pénzt osztja be egész nyárra, melyhez édesanyja is nagyban hozzájárul; hiszen a kevéske fizetés pillanatok alatt elfogy a 10-15 ezer forintos jegyárak mellett. Dorka a szigetre úgy jut ki, hogy négy órában munkát kapott az egyik információs pultnál, fizetsége pedig egy hetijegy. Anya- lánya abban állapodtak meg, hogy Dorka minden éjszaka hazamegy, nem alszik kint. Eszter tudja, ha valami történik, az akkor is bekövetkezhet, ha a lány éjszaka hazamegy, de mint mondja, valamelyest megnyugtatja a tény, hogy mindennap látja csemetéjét. Az nem fordult meg a fejében, hogy ne engedje el a Szigetre, viszont a VOLT-ra nemet mondott, Kapolcsra együtt mentek. Vannak olyan íratlan szabályok, amit Dorkának be kell tartania, vagyis minden nap kétszer kell telefonálnia. Eszternek ez megnyugtató. Érett, komolyan gondolkodó megbízható tininek tartja Dorkát.
A kulcs valóban a jó gyermek-szülő viszony. Ha a gyerek bizalommal és nyugodtan fordulhat a szüleihez, partnerként kezelik őt, akkor sokkal nyugodtabb éjszakáik lesznek az aggodó szülőknek. Az a gyerek, akit mindentől tiltanak, úgyis megtalálja a módját, hogy csaphassa be a szüleit és lóghasson meg. A haverjai mindenben támogatni fogják. Persze vannak bevállalós szülők, akik eleget tesznek az egykori „hozd el anyádat” felszólításnak és személyesen győződnek meg arról, hogy a fesztiválok nem is olyan rémesek. Ám ezek az események mégiscsak a fiataloknak szólnak, így nincs más hátra, mint megbízni a gyerekünkben, és azon szorítunk, hogy érjen már véget a nyár… |