„Ne vedd el Pistikétől azt a körteformát!” szólunk rá a gyerekünkre, pontosan az után, amikor elmagyaráztuk neki, hogy ne tolakodjon a csúszdánál. De vajon minden anyuka megtanítja erre a gyerekét?
A játszótér az a hely, ahol mindent lehet, gondolnánk, pedig számtalan íratlan szabállyal szembesülünk a park kapuját átlépve. Nem is csoda, hiszen az a néhány négyzetméter a felnőtt világ gyakorlópályája, amire nemcsak fel kell készülnie a gyerekeknek, hanem meg kell tanulniuk a játékszabályokat és az egymáshoz való alkalmazkodást is. Nekünk, szülőknek pedig, az a feladatunk, hogy segítsük a gyerekeket eligazodni az új, szociális közegben.
Persze ahány játszótér, annyi szokás, néhány alapszabály azonban minden játszótéren ugyanaz. Az első, ami persze tulajdonképpen a minimum, hogy köszönünk; öregnek, fiatalnak egyaránt, ezzel pedig jelezzük, hogy részt kívánunk venni, csatlakozni szeretnénk a helyi közösséghez. Ez pedig nagyon fontos, hiszen a gyerekeink együtt szeretnének játszani.
A következő sarkalatos pontja a békés játszóterezésnek, az a játékok megosztása. Változó, hogy ki, mit visz/vihet otthonról magával, a fiúknál a kismotor az egyik alapfelszerelés, így szép „géppark” szokott gyülekezni. Ez pedig, sokszor tettlegességig fajuló vitákat eredményez, hiszen minden gyereknek a másiké tetszik, sok kisgyerek azonban nem engedi, hogy használják az övét. Pedig fontos megtanulniuk, hogy meg kell osztani a játékokat a többi gyerekkel, erre pedig nekünk kell figyelni, s tanítani, hogyan engedjék el a dolgokat. Ez a szabály a homokozó játékokra is érvényes, valamint a mászókák, csúszdák, hinták használatára: Nem csak a miénk a játszótér, másokat is engedni kell játszani!
A játszótéri illemszabályokon kívül persze fontos szempont a különböző biztonsági szabályok betartása, melyet elsősorban a játszótér üzemeltetőjének és létesítőjének a feladata betartani. Egy Európai Uniós szabvány szerint épült, korszerű játszótér ma már jóval nagyobb biztonságot ad gyermekeinknek, mint a régi vaslétesítmények. A Delikát8 immáron négy éve épít e szabványnak megfelelő játszótereket olyan településeken, ahol korábban nem volt lehetősége a gyerekeknek korszerű játszótereken játszani.
Ilyen település volt Tiszakécske is, melynek lakói 86 kiló Delikát8 vonalkódot gyűjtöttek össze tavaly, s főztek-nyertek játszóteret a helyi gyerekeknek. Idén gyereknapkor itt ünnepelte a gyerekeket a Delikát8 csapata, ahol már 10 órától gyülekeztek a látogatók az ünnepélyes megnyitóval egy időben. Míg főtt az étel, hiszen főzőversennyel is kedveskedtek a szervezők, népzenei és néptánc bemutató szórakoztatta a családokat, valamint táncbemutatóval készültek a környékbeli gyerekek is. A Kőbéka együttes kifejezetten gyerekműsorral készült a helyi kicsik szórakoztatására, az ugrálóvár pedig teljes gőzzel üzemelt egész nap, akárcsak az arcfestés is. A főzőverseny zsűrije Bangó Margit volt, aki ezen kívül koncertet is adott a nézők legnagyobb örömére, a rajz-, és főzőverseny eredményhirdetése után.
Játszóterezni jó, adjunk tehát lehetőséget gyerekeinknek arra, hogy tanuljanak, szórakozzanak és fejlődjenek a játszóterek mini társadalmában, ahol nemcsak írott, hanem íratlan szabályok is léteznek! Mi pedig, hogy minden gyereknek esélye lehessen erre, Főzzünk Játszóteret! |