A herék önvizsgálata
Most röviden bemutatom neked a hererákot, amelyet minden srácnak ismernie kell. Ez a 20–34 éves fiatal férfiak egyik leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedése, amely ma már százszázalékosan gyógyítható. Többnyire 15 és 39 éves kor között jelentkezik, e felett már nagyon ritka. Az esetek többsége egyoldali, de előfordul kétoldali hererák is. Kialakulásához a rendszeres dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, az anabolikus szteroidok használata, de sajnos a túl szoros farmer is hozzájárul.
A herék felszíne sima, alakjuk ovális, méretük szilványi, tapintásuk rugalmas, és a hímvessző alatt, a herezacskóban helyezkednek el. Állományukat felcsavarodott herecsatornák alkotják. A hímivarsejtek itt képződnek, sőt, a férfi nemi hormont is a herék termelik. Hátsó részükön található a mellékhere. Önvizsgálattal, a herék időnkénti áttapintásával perceken belül lebuktathatsz minden kezdődő gyulladást vagy akár daganatot is. A lényeg: szakíts időt az önvizsgálatra havonta egyszer! A legjobb zuhanyozás vagy fürdés közben, mert ilyenkor a herezacskó lazább és a herék jobban kitapinthatók. Mindkét kezedet használva óvatosan tapogasd végig őket úgy, hogy a hüvelykujjad, valamint a mutató- és középső ujjad között legyenek. Vedd kezedbe a sorsodat!
Nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni! Az ép here szabadon mozog a herezacskóban. A hátsó részen a mellékhere tapintható ki, ami valóban érzékeny kis csomó. Ezt érezted, de ez teljesen normális, ne kapj szívrohamot! Ha viszont a here sima felszínén megjelenő, nem érzékeny egyenetlenséget észlelsz, ami esetleg egyre nagyobbnak is érződik, vagy ha a herezacskódat nagyobbnak vagy érzékenynek érzed, ne tétovázz, feltétlenül menj urológushoz!
Kerékpárral a hererák ellen
Biztosan hallottál már Lance Armstrongról, a hétszeres Tour de France-győztesről. Armstrong 25 éves korában hererákos lett. A sportban megtanult kitartás és az orvosi kezelések segítségével sikeresen leküzdötte a betegséget, amiről a „Bicikli életre-halálra” című könyvében ír. 1996-ban létrehozta a rákellenes Livestrong Alapítványt, amely a következőket hirdeti:
- Ne bagatellizáld el, ha bármilyen fájdalmad van!
- A here önvizsgálata segít a korai felismerésben!
- Bármilyen eltérést észlelsz, időben fordulj orvoshoz!
- Tanulj meg küzdeni, ebben a rendszeres sportolás rengeteget segít!
A mell ellenőrzése
Biztos hallottál már arról, hogy a nőket leggyakrabban érintő rosszindulatú megbetegedés az emlőrák. Sajnos a 35–55 éves nők körében ez a vezető halálok, a statisztika szerint pedig kialakulása minden tizedik nőnél várható. Úgyhogy komolyan oda kell figyelned! Ha időben kiderül a mellrák, sokkal jobbak az esélyek a teljes gyógyulásra. Nagyon fontos, hogy saját melled szakszerű vizsgálatát már tizenéves korban – a mellek kifejlődését követően – megtanuld és a szokásoddá váljon, mert így tuti elkerülheted a nagyobb bajt.
Fontos!
1., Állj a tükör elé meztelenül, leeresztett karokkal! Alaposan nézd meg a melleidet, és minden változásra figyelj oda!
2., Vedd szemügyre a melleidet felemelt karral is!
3., Most kicsit fordulj oldalra! Így a melled kontúrját látod, és sokkal könnyebben észreveszed, ha esetleg tölcsérszerű behúzódás alakulna ki a melleden!
4., Egy gyakorlati tanács: érdemes fürdés vagy zuhanyozás közben áttapintani a melleket, mert a szappanos kéz alatt sokkal jobban kitapinthatók a göbök vagy tömöttségek. Ujjaidat tartsd laposan, egészen a bordákig mélyen benyúlva körkörös mozdulattal tapintsd át az egész mell felszínét!
5., Tapintsd át a mellbimbóidat is, nem váladékoznak-e, nincsenek-e behúzódva valahol!
6., Végül tapintsd át mindkét hónaljadat, szintén göbök vagy tömöttség után kutatva! Ezzel a módszerrel biztosan nem marad ki a melled egyik része sem a vizsgálatból.
7., Ismételd meg a vizsgálatot fekvő helyzetben is!
Amennyiben a tapintás során akár fájdalommentes, akár fájdalmas csomót, duzzanatot, az emlő felszínén valami gyanúsat, elszíneződést, bimbóeltérést, behúzódást vagy váladékozást észlelsz, minél előbb menj dokihoz!
Ha úgy látod, hogy a két melled nem pontosan egyforma, ne ess kétségbe, mert ez teljesen normális. Testünk legtöbb része nem teljesen szimmetrikus. Napjainkban egyre nagyobb divat a plasztikai sebészet, a mell ma már a kívánt nagyságúra alakítható. Ha erről álmodozol, várd meg a pubertáskor végét, amíg a melled teljesen kifejlődik.
A túl korán elkezdett és túlzásba vitt plasztikai beavatkozásoknak nagyon súlyos következményei lehetnek. Különben is! Rendszeres testmozgással, mellizom-erősítő gyakorlatokkal, úszással, megfelelő krémek és testápolók használatával nagyon sokat tehetsz melleid szépségéért.
Srácok, figyelem!
Ti is sokat tehettek barátnőtökért. Az egészséges szexuális kapcsolat fontos része partneretek testének pontos ismerete. Ha valamilyen szokatlan elváltozást észlelnétek rajta, nyugodtan szóljatok neki, és segítsetek abban, hogy minél előbb menjen dokihoz! |