A drogok a múlt század közepe óta kultúránk részei. Az 1960-as években a zene és a média népszerűsítette őket, s ennek következtében a társadalom minden területére betörtek. Becslések szerint mintegy 208 millió ember fogyaszt illegális drogokat a világon. Közülük hozzávetőlegesen 26 millió fő súlyos drogfüggő. Európában legalább 71 millióan fogyasztottak már cannabist (marihuánát vagy hasist), kokaint pedig 12 milliónál is többen.
Valószínűleg ismersz olyan személyt, akinek az életét - közvetlenül vagy közvetve - befolyásolták a drogok. Az Egyesült Államokban a leggyakrabban használt drog az alkohol, és a tinédzserkori halálesetek második legfőbb oka az alkoholos befolyásoltság miatt bekövetkező közúti baleset.
A leggyakrabban használt illegális drog a marihuána. Az ENSZ 2008. évi nemzetközi drogügyi jelentése szerint a 15 és 64 év közötti népesség mintegy 3,9%-a használt marihuánát. Manapság a fiatalokat korábban ismertetik meg a drogokkal, mint valaha. A magyar középiskolások körében 2006-ban végzett felmérés szerint 20,3%-uk használt már illegális drogot, illetve élt vissza vényköteles szerekkel vagy inhalánsokkal. A cannabis volt a legáltalánosabban használt drog - a felmérésben résztvevők 17,3%-a próbálta már ki.
Európában egy 15 és 16 évesek körében nemrég végzett tanulmány szerint a cannabisfogyasztás a kevesebb mint 10%-tól a több mint 40%-ig terjed, és a legnagyobb arányban a csehországi fiúk számoltak be róla (44%), amit Írország (39%), Nagy-Britannia (38%) és Franciaország (38%) követ. Spanyolországban és az Egyesült Királyságban a 15-16 évesek körében 4-6% a kokainfogyasztók aránya. Dániában, Olaszországban, Spanyolországban, az Egyesült Királyságban, Norvégiában és Franciaországban a fiatalok körében növekedett a kokainfogyasztás.
Fűvel kezdtem, aztán tablettákkal (ecstasyval) és LSD-vel folytattam, összekevertem mindenféle drogokat, még túl is adagoltam, hogy a tripek tovább tartsanak. Egyik éjszaka bad tripem volt. Imádkoztam és ordítottam, hogy múljon el az az érzés, hangokat hallottam a fejemben, remegtem; ezután hat hónapon át képtelen voltam kimozdulni otthonról. Azt gondoltam, mindenki engem figyel. Nem tudtam nyilvános helyekre menni. Öregem! Még vezetni sem tudtam.
Aztán hajléktalan lettem, az utcán éltem és egy kartondobozban aludtam; koldultam, és azért küzdöttem, hogy a betevő falatom meglegyen. - Ben |
Miért fogyasztanak az emberek drogokat?
Az emberek azért szednek drogokat, mert valamit meg akarnak változtatni az életükben. Íme néhány ok, amelyet a fiatalok mondtak arra a kérdésre, hogy miért kezdtek drogokat szedni:
• be akartak illeszkedni,
• menekültek vagy lazítani akartak,
• unatkoztak,
• hasonlítani akartak a felnőttekre,
• lázadni akartak,
• kísérleteztek.
Hogyan hatnak a drogok?
A drogok lényegében mérgek. A bevett mennyiség határozza meg a hatást. Egy kis adag serkentőszerként hat (felgyorsít). Egy nagyobb adag nyugtatóként hat (lelassít). A még nagyobb adag méregként hat, és akár meg is ölheti a személyt. De sok drognak van még egy hátránya: az hogy közvetlenül az elmére fejti ki a hatását. Eltorzíthatja a droghasználó érzékelését azzal kapcsolatban, hogy mi történik körülötte. Ennek eredményeként a személy tettei nagyon furcsák, ésszerűtlenek, értelmetlenek, sőt pusztítóak lehetnek.
A drogok minden érzetet meggátolnak, a kellemeseket és a kellemetleneket egyaránt. Tehát, bár a drogok rövid távú segítséget nyújthatnak a fájdalom csillapításában, ezzel együtt rombolják a képességeket és az éberséget, valamint zavarossá teszik az ember gondolkodását.
Marihuána
A marihuánából általában cigarettát sodornak, amit dzsointnak vagy spanglinak neveznek. A füvet lehet teaként is fogyasztani és ételbe is keverni, valamint vízipipában is elszívható. A cannabis 16 százalékkal a harmadik helyet foglalja el azon öt drog között, amelyek miatt az emberek leggyakrabban kerülnek drogelvonó létesítményekbe az USA-ban.
• Utcai nevek: fű, spangli, joint, dzsoint, zöld, gandzsa, grász, kender, mari, gyep, füvi, méreg, zöldség, gyom, mariska, füvecske, zöld festék, ágyú, cigesz, rakéta, dzsodzsesz, cigó, rakesz.
• Rövid távú hatások: A mozgáskoordináció elvesztése; eltorzult időérzék, látás és hallás; aluszékonyság, a szemek kivörösödése, nagyobb étvágy és petyhüdt izmok. A pulzusszám megemelkedhet, sőt, a marihuána használatának első órájában ötszörösére nőhet annal valószínűsége, hogy a fogyasztó szívrohamot kap. Az iskolai teljesítmény romlik a gyengébb emlékezet és a rosszabb problémamegoldó képesség miatt.
• Hosszú távú hatások: A hosszú távú használat a pszichózis (elmebaj) tüneteit okozhatja. Károsíthatja még a tüdőt és a szívet is, súlyosbíthatja a hörghurut tüneteit, valamint köhögést és nehéz légzést okozhat. Csökkentheti a test tüdőbetegségekkel és tüdőfertőzésekkel szembeni ellenálló képességét.
Alkohol
Az alkohol tompítja a központi idegrendszert (az agyat és a gerincvelőt), csökkenti a gátlásokat, és rontja az ítélőképességet. A nagy mennyiségű alkohol fogyasztása kómához, sőt halálhoz is vezethet. Az alkoholt gyógyszerekkel vagy utcai drogokkal együtt fogyasztani különösen veszélyes, és ez akár halálos kimenetelű is lehet. Az alkohol az agyat befolyásolja; hatására a személy mozgáskoordinációja romlik, a reflexei lelassulnak, a látása torzul, az emlékezete kihagy és az eszméletét is elveszítheti. A tizenévesek szervezete még növésben van, és ezért az alkohol károsabb a fiatalok testi és szellemi egészségére, mint az idősebbekére.
• Utcai nevek: pia, lé, szeszkó, tinta, lőre, nyakolaj, pancs.
• Rövid távú hatások: Melegség érzése, kipirult bőr, rosszabb ítélőképesség, a mozgáskoordináció hiánya, érthetetlen beszéd, emlékezetkihagyás és lassú felfogás. Ha valaki egyszerre sokat iszik, annak eredménye általában "másnaposság", fejfájás, hányinger, aggódás, gyengeség, remegés és esetenként hányás.
• Hosszú távú hatások: A személy ellenálló képessége megnő az alkohol számos kellemetlen hatásával szemben, és ennek eredményeként még több alkoholt fog tudni fogyasztani. Ez romló testi állapothoz vezet (melynek része lehet a májkárosodás), valamint fokozza a szívbetegségek kockázatát. Terhes nők olyan gyermeknek adhatnak életet, akinek károsodott a szíve, az agya és egyéb fontos szervei. A személy alkoholfüggővé válhat. Ha valaki hirtelen hagyja abba az ivást, akkor elvonási tünetek jelentkezhetnek nála. Ezek a tünetek az idegességtől, álmatlanságtól, izzadástól és rossz étvágytól a görcsökig és esetenként a halálig terjednek. Az illető személyes kapcsolataiban az alkoholizmus elősegíti az erőszak és a konfliktusok előfordulását.
Ecstasy
Az ecstasyt általában szájon át, tabletta vagy kapszula formájában fogyasztják. Ha egynél többet vesznek be, azt "rázásnak" hívják. Illegális, hatásai hasonlítanak a hallucinogénekéhez és a stimulánsokéhoz. A tabletták különböző színűek, és esetenként rajzfilmfigura-szerű alakok vannak rajtuk. Az ecstasy alkohollal való keverése különösen veszélyes, és halálos is lehet.
• Utcai nevek: E, XTC, X, bogyó, eki, ex, diszkótabletta, laszti, felni.
• Rövid távú hatások: Rosszabb ítélőképesség, a vonzalom hamis érzete, zavarodottság, depresszió, alvászavarok, súlyos szorongás, paranoia, ellenállhatatlan sóvárgás a drogok iránt, feszült izmok, önkéntelen fogcsikorgatás, émelygés, homályos látás, gyengeség, hidegrázás vagy izzadás.
• Hosszú távú hatások: A hosszú távú használat hosszan tartó, esetleg maradandó agykárosodást okoz, ami befolyásolja a személy ítélőképességét és gondolkodását.
Az ecstasy teljesen megőrjített. Az egyik nap úgy haraptam bele egy üvegpohárba, mintha csak egy alma lett volna. Csak akkor jöttem rá, hogy mi történik velem, amikor a szám már tele volt üvegdarabokkal. Egy másik alkalommal úgy hatott rám, hogy egy órán keresztül rongyokat tépdeltem tőle a fogammal. - Ann |
Kokain és crack kokain
A kokaint és a crack kokaint szájon át, az orron keresztül felszippantva vagy fecskendővel belőve használják, illetve - a crach esetében - a felhevített anyag gőzeinek belélegzésével. A fogyasztására használt kifejezések közé tartozik a "lenyelni", "szippantani", "bekokszolni", "belőni" és "elszívni". A kokain szó a por formában (kokain) és a kristályos formában (crack) lévő drogra is utal.
• Utcai nevek: coke, crack, fehér hó, kokó, koksz, csoki, kóla.
• Rövid távú hatások: A kokain rövid ideig tartó, erős feldobottságot okoz, amelyet azonnal az ellenkezője követ - súlyos depresszió, idegesség és a még több kokain utáni vágy. Akik használják, azok gyakran nem esznek vagy alszanak megfelelően. Magas pulzusszám, izomgörcsök és izomrángások fordulhatnak elő náluk. A drog paranoiát, dühöt, ellenségességet és idegességet okozhat még akkor is, amikor a személy nem áll a közvetlen hatása alatt.
• Hosszú távú hatások: Az eddig említetteken kívül a kokain még ingerlékenységet, hangulatingadozásokat, nyugtalanságot, paranoiát és hallucinációkat is okozhat. A szervezet toleranciát alakít ki a droggal szemben, ami azt eredményezi, hogy egyre többre lesz szükség belőle ugyanannak a "pörgésnek" az eléréséhez. A drog hatásának csökkenése súlyos depressziót okoz, amely egyre mélyebb és mélyebb lesz minden egyes használat után. Ez olyan súlyossá is válhat, hogy a személy szinte mindenre képes lesz, hogy hozzájusson a droghoz - még gyilkosságot is elkövethet. Ha pedig a fogyasztó nem tud kokainhoz jutni, akkor a depresszió olyan erőssé is válhat, hogy az illető öngyilkosságot követ el.
Kristálymet és metamfetamin
A metamfetamint és annak kristályos formáját ("kristálymet") belélegzik, cigaretta formában szívják vagy beinjekciózzák. A kisebb adagok tabletta formában vannak. A kristálymet a metamfetamin egy formája, amely kis üvegszilánkokra vagy fényes, kékesfehér, különböző méretű "kavicsokra" hasonlít. Az utcán "jég", "kristály", "üveg" és hasonló neveken ismert. Nagyon erős, függőséget okozó, mesterségesen előállított stimuláns, amely agressziót és erőszakos vagy pszichotikus viselkedést okoz. Sok fogyasztó arról számolt be, hogy már az első használat után rászoktak. Azon drogok közé tartozik, amelyekről a legnehezebb leszokni.
• Utcai nevek: speed, spinyó, gyros, met, sebeske, gyorsító, jég, üveg, spuri, kvarc.
• Rövid távú hatások: Negatív hatásai közé tartoznak az alvásszavarok, a hiperaktivitás, az émelygés, az erővel kapcsolatos tévképzetek, a megnövekedett agresszivitás és ingerlékenység. Okozhat étvágycsökkenést, ami fogyáshoz vezet. Nagyob adag nagyobb "flasht" okoz, amelyet fokozott izgatottság és néha testi erőszak követ. További hatásai között lehetnek: álmatlanság, zavarodottság, hallucinációk, idegesség és paranoia. Okozhat még rángógörcsöket is, amelyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek.
• Hosszú távú hatások: Megnövekedett pulzusszám és vérnyomás, az agyi vérerek károsodása - ezek agyvérzéshez, szabálytalan szívveréshez, a keringés összeomlásához vagy halálhoz vezethetnek. A drog okozhat máj-, vese- és tüdőkárosodást is. A fogyasztók agykárosodást szenvedhetnek, aminek következtében egyebek között romolhat az emlékezetük, és előfordulhat, hogy egyre kevésbé lesznek képesek elvont gondolatokat felfogni. Azok, akik nem halnak bele, általában emlékezetkiesést és szélsőséges hangulatingadozást tapasztalnak.
Inhalánsok
Az inhalánsok közé tartoznak azok a vegyi anyagok, amelyek olyan háztartási termékekben találhatóak, mint például az aeroszolos flakonok, tiszítószerek, ragasztók, festékek, hígítók, körömlakklemosók, az amil-nitrit és az öngyújtógáz. Ezeknek a gőzeit "szipuzzák", vagyis szippantják be.
Az inhalánsok az agyra hatnak. Amikor az emberek orron vagy szájon át lélegeznek be gőzöket vagy vegyi anyagokat, azok állandó testi és szellemi károsodást okozhatnak. Oxigénhiányt hoznak létre a testben, a szívet pedig rendszertelen és gyorsabb dobogásra késztetik. Az inhalánsok használói elveszíthetik a szaglóérzéküket, hányingertől és orrvérzéstől szenvedhetnek, valamint máj-, tüdő- és veseproblémák alakulhatnak ki náluk. A tartós használat izomsorvadáshoz, valamint az izmok tónusának és erejének gyengüléséhez vezethet. Az inhalánsok azt okozhatják, hogy az ember képtelen lesz normálisan járni, beszélni és gondolkodni. Ha a mérgező gőzöket közvetlenül az orrüregbe szívják fel, akkor a károsodás legnagyobb része az agyszövetet éri.
• Utcai nevek: szipu, lufi, nevetőgáz, zacskó.
• Rövid távú hatások: A fentieken kívül az inhalánsok szívroham vagy fulladás következtében meg is ölhetik a személyt, mivel a belélegzett gőzök elfoglalkják az oxigén helyét a tüdőben és a központi idegrendszerben. Az inhalánsok hatása alatt álló személy hirtelen, szélsőséges erőszakkal is reagálhat.
• Hosszú távú hatások: Izomsorvadáshoz, valamint az izmok tónusának és erejének csökkenéséhez vezethet. Maradandó károsodást okozhat a testben és az agyban.
Heroin
A heroint általában intravénásan adják be, felszippantják vagy cigarettában szívják el. Nagyon erős függőséget okoz. A heroin gyorsan bejut az agyba, és azt okozza, hogy a fogyasztók lassabban gondolkodnak és reagálnak, valamint kevésbé képesek helyes döntéseket hozni, és nehezebben emlékeznek dolgokra. A heroin egyike annak a három drognak, amelyek a leggyakrabban okoznak halálos túladagolást. Használatához erőszak és bűnözés társul.
• Utcai nevek: hó, Helga, herbária, nyalóka, hernyó.
• Rövid távú hatások: A használók zavaros elmeállapotot, émelygést és hányást tapasztalnak. A fájdalomérzékelés eltompulhat. Terhes nőknél spontán vetélést válthat ki. A szívműködés és a légzés is súlyosan lelassul, esetenként egészen a halál beálltáig.
• Hosszú távú hatások: Sebekkel teli és/vagy elzáródott vénák, bakteriális fertőzések a vérerekben, a szívbillentyű betegségei, tályogok és a test kötőszöveteinek fertőzései, máj- vagy vesebetegségek. Légzési zavarok léphetnek fel. Az injekciós tűk vagy folyadékok közös használata hepatitis (májgyulladás) B és C, HIV és egyéb, vérrel terjedő vírusfertőzéseket eredményezhet.
LSD
Az LSD-t tabletta, kapszula és folyadék formájában árulják. Gyakran itatóspapírra viszik fel, majd kisméretű, mintás négyzetekre vágják. Egy négyzet egy adagnak felel meg. Az LSD még mindig az egyik legerősebb hangulatmódosító kémiai anyag. A rendkívül mérgező anyarozs nevű gombából nyerik, amely a rozson és más gabonaféléken terem. Az LSD hatásai megjósolhatatlanok. Egy kis mennyiség is 12 óráig vagy még hosszabb ideig tartó hatást válthat ki.
• Utcai nevek: sav, lecsó, leves, nyalka, papír, könyv, bélyeg, plakát, trip.
• Rövid távú hatások: Kitágult pupillák, a testhőmérséklet emelkedése, megnövekedett pulzusszám és vérnyomás, izzadás, étvágytalanság, álmatlanság, szájszárazság és remegés. Az LSD használói a következőket tapasztalhatják: durva, rémisztő gondolatok és érzések, kétségbeesés, a kontroll elvesztésétől való félelem, félelem az elmebetegségtől és a haláltól.
• Hosszú távú hatások: Flashback, azaz egy LSD trip (élmény) visszatérése fordulhat elő még hosszú idővel azután is, hogy a drogot bevették és a hatása látszólag már megszűnt. Egy LSD-trip általában kb. 12 óra múlva kezd elmúlni, de vannak olyan használók is, akiknél hosszan tartó pszichózis jelentkezik.
|