0-3 hónapos kor
"Nem tudom, milyen színű az anyukám szeme, de a keze annyira puha..."
Az újszülött csecsemők szeme még fejlődésben van, 20-30 cm távolságra látnak a legjobban, és két színt tudnak megkülönböztetni - feketét és fehéret. Ezért tapintásuk segíti őket a világ felfedezésében. Érzékeny bőrük háromszor vékonyabb a felnőttek bőrénél.
3-12 hónapos kor
"Néhány hónapos vagyok és nagyon mozgékony, hiszen meg kell ismernem a világot..."
A néhány hónapos csecsemő már folyamatosan mozgásban van: forog, mászik, megpróbál mindent elérni, ami kíváncsivá teszi. Hiszen olyan sok érdekes dolgot lehet megérinteni, megfogni, sőt még meg is kóstolni. Minden nap új kihívásokkal néz szembe - megpróbál a dívány alá mászni, vagy egy fotelbe felkapaszkodni. Folyamatosan mocorog, forgolódik, kúszik-mászik, és ismerkedik a körülötte levő világgal.
12 hónapos és annál idősebb korú baba
"Oda mehetek, ahova csak akarok. Már anyu segítsége nélkül is!"
A baba fejlődésének harmadik szakasza az első lépésekkel kezdődik. A járás elősegíti a baba önállóságra törekvését, mivel most már könnyen messzebb juthat szüleitől. A gyermeki fantázia is fejlődik, lehetővé teszi a baba számára, hogy az legyen, ami lenni szeretne. Különböző tárgyakat használ különböző célokra - a seprűből ló lesz és így tovább. Minden nappal egyre magabiztosabbá válik, és hangosan kinyilvánítja önállóságát. Fejlődik egyénisége, mindent egyedül akar csinálni és olyan szeretne lenni, mint a felnőttek.
A babák fejlődési szakaszaival együtt változik az, hogy mikor mit esznek, mikor mennyit alszanak, hogyan és mennyit mozognak, mocorognak, forgolódnak, kúsznak-másznak, felfedezik önmagukat, felállnak, megteszik az első lépéseket, végül elkezdenek futni.
Ezért nem mindegy az sem, hogy a különböző fejlődési szakaszokban milyen pelenkát használunk, hiszen a babák igénye folyamatosan változik. |